29 maj 2020

Bojerowe Mistrzostwa Świata - Szwecja 2020

Napisał

Bojerowe Mistrzostwa Świata i Europy Juniorów przeszły do historii!

Brązowy medal w kat. Kobiet zdobyła Aleksandra Chmielewska!!!

Klasyfikacja generalna:
- 5 m-ce zajął Maciej Chmielewski
- 6 m-ce Jakub Krynicki
- 14 m-ce Mateusz Wasilewski

 

Mistrzostwa Świata:

- 7 m-ce Maciej Chmielewski

- 9 m-ce Jakub Krynicki

- 22 m-ce Mateusz Wasilewski

- 4 m-ce w kat. kobiet Aleksandra Chmielewska (zabrakło 1 pkt do medalu)

 

Regaty odbywały się w Szwecji w dniach 16-20 luty, które według założeń miały odbyć się w miejscowości Orsa na jeziorze Orsasjon. Piękne i duże jezioro, gdzie zdążyliśmy jeszcze przeprowadzić trening 2 dni przed rozpoczęciem imprezy. Niestety pogoda w następny dzień nie była łaskawa wiał zbyt silny wiatr, padał deszcz, temperatura na plusie. Te wszystkie czynniki przyczyniły się do powstania niebezpiecznych przełomów i komisja podjęła decyzję przeniesienia regat 30 km dalej na jezioro Oresjon - miejscowość Ore Kyrka, gdzie warunki były idealne (30 cm czystego lodu).
W pierwszy dzień nie odbył się żaden wyścig ze względu na silny wiatr, we wtorek wiatru też nie brakowało do 8-12m/s - przeprowadzono 5 wyścigów - było to nie lada wyzwanie latanie w takich trudnych warunkach pierwszy raz w sezonie - tutaj zabrakło godzin spędzonych na lodzie, którego w naszym kraju nie było - przewagę w tym przypadku było widać u Estończyków oraz Szwedów. Środa to był leniwy dzień bez wiatru. Czekaliśmy w porcie do godziny 14.00 po czym komisja odwołała ściganie ze względu na kompletny brak wiatru.
Czwartek to był najlepszy dzień! Wiatr 4-7 m/s - nasi zawodnicy się rozkręcili/rozjeździli. Maciej i Jakub kończyli wyścigi na topowych pozycjach co pozwoliło im zakończyć ME na 5 i 6 m-cu (2 i 3 Polak!). Ola natomiast po kilku przygodach na trasie wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Europy pokonując zawodniczkę z Łotwy! Mateusz, nasz najmłodszy zawodnik również wrzucił wyższy bieg i zakończył regaty na 14 m-cu.

 

Ten wyjątkowy wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Miasta Suwałki i Fundacji PZU.

 

Szczególne podziękowania kierujemy do Daniela Sokołowskiego za nieocenioną pomoc i udostępnienie samochodu na wyjazd!!!