18 lipiec 2013

Puchar Lata w Olsztynie 2013

Napisane przez

Delikatnie spóźniona, ale za to obfita w zdjęcia i filmy, relacja z regat w Olsztynie,
Tym razem braliśmy udział w dwóch imprezach jednocześnie. Puchar Lata, oraz Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Cadet. Oprócz Mistrzostw była to również ostatnia eliminacja do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz, ostatnia eliminacja do Mistrzostw Świata.


Był to największy wyjazd sekcji Cadet jaki pamiętam. Na regaty wybraliśmy się trzema samochodami, w które udało się pomieścić aż 16 zawodników, czyli 8 załóg. Delikatny ścisk dało się odczuć zwłaszcza na pierwszym zakręcie za Wydminami, gdy okazało się że tabletkę "ave maryja" co poniektórzy powinni mieć na wyposażeniu skrzyneczki.
Kilka pierwszych dni spędziliśmy na upalnych treningach, a w piątek rozpoczęliśmy regaty. Na linii startu zameldowała się rekordowa ilość Cadetów bo aż 63 załogi, niestety po raz kolejny w tym sezonie wiatr nas nie rozpieszczał i po prostu nie chciał wiać. W trakcie regat udało się rozegrać tylko trzy wyścigi pierwszego dnia, więc wyniki po pierwszym dniu okazały się wynikami końcowymi. Bartek z Krystianem zajęli miejsce 2, Maciej z Erykiem 3, Dorota z Michasią 5, Stefan z Czikenem 15, Julka z Amelką 40, Mateusz z Łukaszem 42, OlaCh z Kingą 43 a OlaG i OlaJ 48.
Pierwsze Miejsce tym razem zajęły dziewczyny z Białorusi, więc w wynikach Mistrzostw stowarzyszenia każdy podskoczył o jedną pozycję ponieważ klasyfikacja jest prowadzona tylko wśród załóg polskich. Kategorii i klasyfikacji było sporo więc Nasze trzy załogi wychodziły kilkakrotnie na podium, a podczas ceremonii zakończenia można było uścisnąć rękę jednego z najlepszych żeglarzy na świecie, Piotra Myszki - wielokrotnego medalisty Mistrzostw Świata w olimpijsckiej klasie RS:X!
Dodatkowo w Olsztynie zakończyły się eliminację do Mistrzostw Świata, w których Bartek z Krystianem zajęli pierwsze miejsce, a Maciej z Erykiem trzecie. Otrzymali oni powołanie do reprezentacji kraju na zbliżające się Mistrzostwa globu w Belgii. W tym roku byliśmy o mały włos od ustanowienia kolejnego rekordu, mianowicie trzy załogi z siedmiu w kadrze narodowej mogły być z Suwałk. Dorocie zabrakło dosłownie dwóch punktów żeby zakwalifikować się również na wyjazd do Belgii.
Nasze pozostałe załogi dziewcząt też mogą mieć lekki niedosyt, bo nie udało się im zakwalifikować na OOM, ale patrząc na ilość żeńskich załóg w klasie Cadet w tym roku, można śmiało stwierdzić że w tym roku nie załapać się na OOM w dziewczynach to nie wstyd. Startowało mniej więcej dwa razy tyle załóg ile było miejsc na OOM.

Media